aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Zakończyliśmy dwa duże projekty edukacyjne

24.06.2015

23 czerwca w sali bankietowej OSP  w Psarach odbyło się spotkanie podsumowujące dwa duże projekty, pierwszy „Szkoła Marzeń” był realizowany we wszystkich szkołach podstawowych w naszej gminie, a drugi „Młodzież z przyszłością” w gimnazjum.

Wyżej wymienione projekty  dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjum  były dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki dofinansowaniu projektów przeprowadzono ponad 6 tysięcy zajęć dodatkowych.

W ramach projektu  „Młodzież z przyszłością” psarscy gimnazjaliści od listopada 2013r. do czerwca 2015r. uczestniczyli w zajęciach specjalistycznych i korekcyjno-kompensacyjnych, dziennikarsko – redakcyjnych „od słowa do artykułu”, matematyczno – przyrodniczych i informatycznych. Dodatkowo mogli skorzystać również z warsztatów w Szkolnym Centrum Doradztwa Zawodowego i platformy interaktywnej edukacji. Szkoła wzbogaciła się także o nowoczesny sprzęt dydaktyczny o wartości prawie 29.000,00 zł w tym m.in.: zestawy preparacyjne, zestawy laboratoryjne do eksperymentów chemicznych, plansze interaktywne, zestaw kalkulatorów, radiometr, generator drgań, wyposażenie komputerowe, pakiety edukacyjne LEGO, lampa błyskowa do aparatu, obiektyw zmiennoogniskowy, kamera video, wizualizer i wiele innych.

Drugi projekt  „Szkoła marzeń” był realizowany w klasach IV – VI szkół podstawowych na terenie gminy Psary. Uczestniczący w nim uczniowie mogą korzystali  w okresie od listopada 2013 roku do czerwca 2015 roku z zajęć logopedycznych, dziennikarskich, teatralnych połączonych z udziałem w warsztatach teatralnych oraz przedstawieniach teatralnych i operowych, rozwijających i wyrównawczych o charakterze matematyczno - przyrodniczym (matematyka, przyroda, informatyka), rozwijających i wyrównawczych z języka angielskiego, muzyczno – tanecznych oraz zajęć z zakresu edukacji regionalnej. Dodatkowo, dzięki projektowi zorganizowany został system opieki psychologiczno – pedagogicznej w Szkole Podstawowej w Sarnowie i Szkole Podstawowej w Dąbiu, a uczniowie wszystkich szkół  wzieli udział w wycieczkach edukacyjnych i wielu konkursach. Psarskie podstawówki wzbogaciły także swoją bazę o nowoczesne pomoce dydaktyczne, o wartości prawie 90.000,00 zł.

Ogółem wartość dofinansowania obu projektów wyniosła 783.078,37 tysięcy złotych, do których gmina nie musiała angażować swoich środków finansowych, bo wniosła jedynie wkład niepieniężny w postaci udostępnienia sal do przeprowadzenia zajęć. Podczas uroczystego podsumowania projektów wszyscy zgromadzeni mogli obejrzeć wystawienie teatralne „A to Ci teatr” w wykonaniu uczestników zajęć „Szkoły Marzeń” oraz zapoznać się z poszczególnymi zajęciami, które prowadzone były w gimnazjum. Wszyscy uczniowie zgodnie uważają, że realizowane podczas projektu zajęcia bardzo im się podobały: „- Zajęcia były prowadzone w bardzo ciekawy sposób, zarówno ja jak i moi koledzy i koleżanki z klasy przede wszystkim dobrze się bawiliśmy ucząc. Żałuję, że projekt się skończył.” – powiedział podczas spotkania Piotr Paciej, uczeń z Gimnazjum w Psarach.

Wróć